Nowości dla nauczycieli – czerwiec 2023r.

Wychowanie przy ekranie : jak przygotować dziecko do życia w sieci? / Magdalena Bigaj. Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2023.

Książka, który uczy, jak sprawić, by relacja dziecka z cyfrowym światem była zdrowa i bezpieczna. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Kiedy dać mu pierwszy smartfon? Czy pozwalać na granie w gry? Jak nauczyć je radzić sobie z hejtem? I jak Internet wpłynie na jego rozwój?. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych : ćwicz swój umysł. Cz. 2 / Ilona Bidzan-Bluma [i inni]. Warszawa : Difin Sp. z o.o., 2023.

Książka zawiera ćwiczenia, które zostały podzielone według trzech zagadnień: funkcji wykonawczych (umożliwiających zaplanowanie np. naszego dnia, wyhamowania reakcji), procesów pamięciowych, dzięki którym możemy doskonalić naszą koncentrację uwagi, jak również przerzutność – przełączanie uwagi pomiędzy kilkoma bodźcami. Są to procesy, które najczęściej ulegają pogorszeniu w patologii mózgowej o zróżnicowanym charakterze i etiologii. Zaprezentowane w publikacji ćwiczenia angażujące powyższe funkcje poznawcze są osadzone w życiu codziennym i tematycznie związane z odpoczynkiem. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Konkursy matematyczne w szkole podstawowej w klasach VII-VIII / Witold Bednarek. Opole : Wydawnictwo Nowik Sp.j., 2023.

Książka zawiera zadania przygotowujące uczniów klas VII–VIII do konkursów matematycznych. Zadania są zróżnicowane – dotyczą arytmetyki, algebry, geometrii i kombinatoryki. Posiadają pełne rozwiązania, poza kilkunastoma zadaniami przeznaczonymi do całkowicie samodzielnej pracy. Aby ułatwić korzystanie z książki zadania zostały pogrupowane w rozdziałach. Niektóre z zadań są trudniejsze i wymagają więcej czasu na rozwiązanie. Na końcu książki zamieszczamy przykładowy zestaw zadań do egzaminu po ósmej klasie.[źródło opisu: www.azymut.pl].

Zapominalska kotka Mog / tekst i ilustracje Judith Kerr – Warszawa : Wydawnictwo Mamania, cop. 2022.

Mog jest przemiłą kotką, kochaną przez całą rodzinę, jednak… okropnie zapominalską! Zapomina o istnieniu kocich drzwiczek, zapomina, że już jadła kolację… Strach pomyśleć, o czym jeszcze może zapomnieć! Ale pewnego razu zapominalstwo Mog baaardzo się przydaje. Judith Kerr – brytyjska autorka i ilustratorka książek dla dzieci, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Jej seria o kotce Mog to klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej, od ponad 50 lat nieustająco wznawiana i czytana. Na stronie wydawcy dostępne kolorowanki, zabawy typu „połącz kropki”, „znajdź różnice” i inne materiały warsztatowe dla małych wielbicieli kotów. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Jajko króla Robotyka / Zofia Stanecka ; ilustracje Bartek Brosz. Łódź : Literatura, 2022.

W odległej galaktyce, a może wcale nie takiej odległej, król Robotyk dostał na śniadanie jajko. Bielało gładziście w metalowej krainie. Nie przypominało niczego, co znane. Było obce. – Nie chcemy nieznanego! Trzeba to zniszczyć! Zmiażdżyć! Unicestwić! – warczeli dworzanie. Skąd w mieszkańcach zamku tyle niechęci i zajadłości? Z powodu tego maleństwa? Historia stara jak świat i na wskroś aktualna bajka z niespodzianką w środku. Zofia Stanecka – wielbicielka dziwnych stworzeń, nieodkrytych lądów i baśni z całego świata. Autorka serii “Basia”, powieści i opowiadań. [źródło: www.azymut.pl].

Play therapy : 101 zabaw terapeutycznych wspierających rozwiązywanie problemów z zachowaniem i wzmacniających relację / Melissa LaVigne. – Warszawa : Mamania, cop. 2023.

Play therapy. 101 zabaw terapeutycznych zapewnia: zestaw narzędzi do terapii zabawą – dowiedz się, jak możesz pomóc dziecku doskonalić określone umiejętności i zachowania m.in. za pomocą prac plastycznych i majsterkowania, ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych, 101 przykładowych zabaw – taniec, tworzenie historii, zabawy na świeżym powietrzu – oraz wskazówki do wymyślania własnych, w zależności od poziomu nastroju dziecka i rodzaju jego trudności, zasady terapii zabawą – dowiedz się, jak i dlaczego terapia zabawą jest tak skuteczna, a także w jaki sposób te zajęcia mogą uzupełniać inne działania terapeutyczne. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Niezbędnik humanisty : język łaciński : podręcznik dla lektoratów szkół wyższych / Karolina Ekes, Magdalena Popiołek, Anna Serwicka-Kapała. – Warszawa ; Białystok : Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, 2023.

Niezbędnik humanisty powstał z myślą o studentach różnych kierunków uniwersyteckich. Oprócz treści typowo humanistycznych: z dziedziny filozofii, historii, mitologii, filologii i religioznawstwa, znajdziesz tu teksty o roślinach, zwierzętach, o psychologii i fizjologii człowieka, o medycynie konwencjonalnej i nazywanej dziś naturalną, o farmacji – w myśl zasady, że prawdziwy humanista powinien kochać (nawet jeśli jeszcze sobie tej miłości nie uświadomił), znać przyrodę i być jej „czułym” opiekunem (jest przecież jej integralną częścią). Celem autorek jest nie tylko nauczanie łaciny, ale także zaspokojenie pragnień młodego człowieka, który chce być otwartym, tolerancyjnym obywatelem świata, świadomym dziedzictwa, które zawdzięcza swojej ojczyźnie i jej przynależności kulturowej. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Powstanie styczniowe 1863 / Norbert Haładaj. – Warszawa : Wydawnictwo SBM, 2022.

Autor, Norbert Haładaj, prezentuje powstanie styczniowe na szerokim tle historycznym, politycznym i społecznym, osadzając je przy tym w międzynarodowym kontekście rozgrywek wielkich mocarstw, dla których sprawa polska była jedynie kartą przetargową i elementem wielkiej polityki. Prezentując w brawurowym skrócie dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów – od potęgi do upadku –wskazuje na zjawiska i wydarzenia, które zadecydowały o utracie niepodległości. (…).W ciekawy sposób opowiada o przebiegu powstania, kulisach powstańczych walk, sporach między przywódcami, przywołuje najważniejsze bitwy i postaci historyczne, od których zależały losy powstańczego zrywu. W swą opowieść wplata liczne ciekawostki dotyczące powstańczych formacji uzbrojenia, mundurów itd. W zakończeniu pisze o najważniejszych konsekwencjach powstania styczniowego oraz pamięci o nim. Tekst uzupełniają interesujące grafiki – reprodukcje dzieł malarskich, rysunków, portrety przywódców oraz mapy (źródło opisu: http://www.azymut.pl).

Podobne wpisy