“Powstanie Styczniowe na Ziemi Radomskiej” – relacja ze spotkania z rekonstruktorem i historykiem Pawłem Marcem.

„Powstanie Styczniowe na Ziemi Radomskiej”  to kolejny projekt czytelniczy, którego inauguracja miała miejsce w środę 31 maja. Paweł Marzec, nauczyciel historii II LO w Radomiu  i rekonstruktor, opowiadał o przebiegu Powstania na ziemi radomskiej a także przybliżył sylwetki Karola Kality de Brenzenheim, ps. „Rębajło” i  dowódcy powstańczego Zygmunta Chmieleńskiego. Mariusz Król (Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu) wprowadził nas w arkana historii  Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, który był patronem 72 Pułku Piechoty. W spotkaniu uczestniczyli m.in. nauczyciele należący do sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy “Biblioteka -książka- czytelnik”  prowadzonej przez Ewę Wziątek oraz “Mój region i moja ojczyzna” pod opieką Agnieszki Rdzanek (Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli). Na inaugurację przybyli także nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu, biorący udział w projekcie oraz ks. Roman Adamczyk wraz z członkami Klubu Seniora Parafii NSJ w Radomiu. Prelekcjom towarzyszyła wystawa zdjęć pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym udostępnionych Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. O tych świadectwach pamięci o Powstaniu Styczniowym przez kolejne pokolenia Polaków mówiła Bożena Jeżmańska. Wszystkim uczestnikom spotkania, a szczególnie prelegentom, serdecznie dziękujemy za przybycie.