|

Nowości dla nauczycieli – grudzień – 2023r.

Praca z uczniem mającym trudności z matematyką : poradnik metodyczny, diagnozy, karty ćwiczeń i gry : szkoła podstawowa klasy IV-VI / Barbara Stryczniewicz. – Opole : Wydawnictwo Nowik, 2023.

Książka ta zawiera materiały do pracy z uczniami mającymi problemy z uczeniem się matematyki na poziomie klas IV–VI. W tych klasach kształtują się u dzieci podstawowe umiejętności matematyczne, a zwłaszcza sprawności w liczeniu w zakresie liczb wymiernych. Bez tych sprawności – inne, trudniejsze zadania i problemy matematyczne, nie pozwolą dzieciom wznieść się na wyżyny, bo pokonają je błędy rachunkowe, a także znacznie wolniejsze tempo pracy. Dla każdej z klas opracowano różne formy sprawdzania umiejętności.. [źródło: www.azymut.pl].

Puszka : dobre rozmowy na ważne tematy / Magdalena Wegner-Jezierska. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2023.

Prezentujemy atrakcyjną i prostą w formie pomoc, która doskonale sprawdzi się podczas zajęć treningu umiejętności społecznych, lekcji wychowawczych, socjoterapii, terapii indywidualnej czy rodzinnych dyskusji w domu. Publikacja – oparta na formule pracy znanej jako „puszka Pandory” – powstała z myślą o młodych ludziach w wieku 12–20 lat. W skład zestawu wchodzą: zeszyt z instrukcją, wskazówkami dla moderatora grupy oraz komentarzem do każdego z omawianych zagadnień; 360 pytań dotyczących 12 ważnych tematów, takich jak m.in.: emocje, rodzina, zdrowie, cele, odmienność, nękanie, śmierć; zestaw startowy z 30 zasadami dobrej dyskusji; puszka do samodzielnego złożenia, z której uczestnicy zajęć losują pytania. Na czym polega praca z „Puszką”? Członkowie grupy kolejno losują pytania, odczytują je na głos, a następnie odpowiadają na nie. Moderator podtrzymuje dyskusję, dopytując, podając w wątpliwość, zwracając się do pozostałych członków grupy po odpowiedzi. [źródło: www.azymut.pl].

Wyciszanki żłobkowo-przedszkolne : 50 błyskawicznych sposobów na powrót do “tu i teraz” / Anna Różańska-Gał, Joanna Kuś. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2023.

Pracując z grupą małych dzieci, kilkadziesiąt razy dziennie stajesz przed wyzwaniem, jak okiełznać ten huragan, który – jak wszyscy wiemy – tworzy się naturalnie. Wykrzykiwanie przez ściśnięte gardło: „Aaale proszę o spokój!” nie służy ani Tobie, ani dzieciom. Poza tym nie działa. Nie potrzebujesz supermocy, tylko supernarzędzia. Prostych pomysłów, które pozwolą Ci w zdumieniu zauważyć, że oto nastała cisza. Co ważne, wydarzyło się to dzięki zabawie, bez niepotrzebnych napięć między Tobą a dziećmi. Ta niewielkich rozmiarów „księga czarów” zawiera 50 propozycji na kilkuminutowe zabawy, dzięki którym dzieci się wyciszą, zauważą swoje emocje i zniwelują napięcia w ciele. Proponowane zabawy i ćwiczenia rozwijają: wyobraźnię, koncentrację uwagi, umiejętności językowe i poznawcze, umiejętności społeczno-emocjonalne, motorykę małą i dużą. Pod każdym opisem przebiegu zabawy znajdują się informacje o płynących z niej korzyściach. [źródło: www.azymut.pl].

Pedagog w klasie : scenariusze zajęć profilaktycznych i doradczych / [autorzy: Malgorzata Swędrowska, i in.]. – Warszawa : Wiedza i Praktyka sp. z o.o., cop. 2023.

Publikacja zawiera aż 20 scenariuszy zajęć z uczniami – w tym praktyczne karty pracy, ćwiczenia, formularze, ankiety. Wszystko w formie przystępnej dla pedagoga. Cały materiał podzieliliśmy na 3 bloki tematyczne: 1. Scenariusze zajęć dla najmłodszych, 2. Scenariusze z doradztwa zawodowego, 3. Integracja uczniów. W każdym rozdziale znajdują się scenariusze z danej tematyki wraz z niezbędnymi do pracy załącznikami. [źródło: www.azymut.pl].

Edukacja bioetyczna na uczelniach medycznych / red. Paweł Łuków. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2022.

Nie ulega wątpliwości, że w polskiej literaturze bioetycznej brakuje książki, która omawiałaby teoretyczne i praktyczne zagadnienia edukacji bioetycznej na uczelniach i wydziałach medycznych. Niniejszy tom przyczyni się z pewnością do pobudzenia dyskusji na temat celów, metod i jakości nauczania oraz oceny efektów edukacji bioetycznej przyszłych medyków i innych profesjonalistów medycznych. [aut.  rec. prof. dr hab. Alicja Przyłuska-Fiszer. Źródło: www.azymut.pl].

Matematyka z komiksami : liczymy do 100 / [autorka: Beata Guzowska ; oprac. graficzne: Mateusz Jagielski]. – Toruń : Wydawnictwo Literat, [2023].

Książka zawiera różnorodne zadania i łamigłówki matematyczne. Naukę liczenia do 100 uatrakcyjnia komiks z przygodami trojga dzieci i kota Florka. Polecamy także: „Matematyka z komiksami. Liczymy do 20”, „Matematyka z komiksami. Liczymy do 100” i „Matematyka z komiksami. Liczymy do 1000”. [źródło: www.azymut.pl].

Rymowane dyktanda : ortograficzne rymy dla chłopaka i dziewczyny / Bogusław Michalec. – Kraków : Wydawnictwo Aksjomat, 2021.

Czytamy, przepisujemy i równocześnie bawimy się rymami i opisanymi w tekstach śmiesznymi sytuacjami. Książka nie tylko utrwala umiejętność bezbłędnego pisania, ale kształci także słuch językowy. Polecamy do użytku w szkole, a także do dodatkowych ćwiczeń w domu. Wiek 8+. [źródło: www.azymut.pl].

Tuptaj, przedszkolaku z Panem Miłoszem : zajęcia muzyczne dla dzieci / Miłosz Konarski. – Kraków : CEBP 24.12, 2022.

Publikacja ta wzorem poprzednich składa się z kompletnych zajęć – wystarczy więc puścić płytę (CD 1)… i dzieci zaczną bawić się przy niej same, animowane głosem Pana Miłosza zarejestrowanym na nagraniu. A kiedy przedszkolaki już dobrze poznają proponowane treści, należy sięgnąć po CD 2, gdzie te same zabawy zostały nagrane z poleceniami ułatwiającymi ich przebieg. Zabawy zostały podzielone na trzy poziomy trudności – od najłatwiejszych (poziom I), do najtrudniejszych (poziom III). [źródło: blizejprzedszkola.pl].

Podobne wpisy