Nowości dla nauczycieli – luty – 2023r.

Autyzm : ćwiczenia dla dzieci : 50 zadań wzmacniających pewność siebie i kształtujących umiejętność komunikacji / Puja Trivedi Parikh ; il. Sean Sims ; przekł.: Juliusz Okuniewski. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.

Ćwiczenia, gry i zabawy to świetny sposób, żeby ułatwić dziecku z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) naukę i rozwój. Książka zawiera 50 zadań, które opracowano specjalnie po to, by pomóc najmłodszym (w wieku od 4 do 8 lat) rozumieć własne uczucia, regulować emocje, skutecznie komunikować się z innymi osobami oraz poprawić koncentrację. Dzięki kolorowym ilustracjom łatwiej będzie wykształcić umiejętności przydatne w życiu i rozwinąć talenty dziecka! Autyzm. Ćwiczenia dla dzieci to propozycja zarazem nauki i zabawy. Zagadki, quizy, kolorowanki i ćwiczenia angażujące uwagę pomogą maluchom zrozumieć autyzm i poprawić codzienne umiejętności życiowe potrzebne w domu i szkole. Zadania takie, jak „Małpi labirynt”, pomogą odciągnąć uwagę od zachowań powtarzalnych, a inne, jak „Zabawa z gliną”, ułatwią wyrażenie swoich uczuć dzieciom niemówiącym. Opis każdego ćwiczenia zawiera przystępne informacje dla dorosłych, na co powinni zwrócić uwagę podczas pracy z dzieckiem. [źródło opisu: harmonia.edu.pl].

Pedagogika homo amans : inspiracje modele perspektywy / red. Ewa Lewandowska-Tarasiuk, Jan Łazarczyk, Bogusław Śliwerski. – Warszawa : Difin, 2022.

Prezentowana publikacja z pedagogiki homo amans jest nośnikiem wiary, nadziei i miłości, a zarazem bezinteresownej troski autorów o nienaruszalność ponadczasowych wartości oraz o los dzieci i ich wychowawców, nauczycieli, pedagogów, których zaangażowanie i pasja nie pozwalają na rozprzestrzenianie się cywilizacji śmierci. Pedagogika serca Marii Łopatkowej stanowi polski wkład w cywilizację miłości, w kulturowe i oświatowe imperium humanum. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Muzyczny przepis na dobrą zabawę : zabawy integrujące grupę przedszkolną / Dorota Kluska ; [redakcja merytoryczna: Monika Majewska]. – Kraków : Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, 2022.

Na dołączonych 2 płytach CD znajduje się 16 piosenek, wraz z podkładami muzycznymi. Piosenki te miały swoją premierę w miesięczniku „Bliżej Przedszkola” w latach 2019–2022 są to utwory cieszące się największym powodzeniem wśród nauczycieli (a zarazem wśród dzieci). Do każdej z piosenek zaproponowano zabawę wiodącą oraz po kilka zabaw dodatkowych, wcześniej niepublikowanych, dzięki czemu nauczyciel otrzymuje ponad 60 opisów aktywności pozwalających na przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć. W książce znajdziemy zarówno zabawy muzyczne, rytmiczne i ruchowe, jak i ćwiczenia doskonalące wrażliwość słuchową oraz umiejętność skupienia uwagi. Przede wszystkim jednak można odszukać tu mnóstwo aktywności pozwalających na zintegrowanie grupy przedszkolnej. Propozycje te cechuje prostota i łatwość wykonywania, mogą więc być wykorzystane w przedszkolu zarówno w grupie młodszych, jak i starszych dzieci. Każdą z zabaw można przeprowadzić w dowolnym momencie, zgodnie z potrzebami grupy. Doskonale sprawdzą się również w klasach początkowych oraz w świetlicy szkolnej, słowem – wszędzie tam, gdzie są dzieci spragnione zabawy. Gwarantujemy, że świetne teksty piosenek oraz porywająca muzyka (aranżacje przygotowane przez Andrzeja Zagajewskiego z zespołu Czereśnie) wprawią w dobry nastrój nie tylko dzieci, ale i pracujących z nimi dorosłych.[źródło opisu: www.blizejprzedszkola.pl].

Jak opowiadać historie dzieciom / Silke Rose West, Joseph Sarosy. Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2022.

Rewolucyjny poradnik o tym, jak nauczyć się opowiadać własne historie. Opowiadanie historii (storytelling) jest jedną z najstarszych i najważniejszych umiejętności znanych ludzkości. To ponadczasowe narzędzie, które pomaga celebrować radość życia i stawiać czoła wyzwaniom. Dzięki niemu dzieci łatwiej będą radzić sobie z emocjami, nauczą się empatii czy lepiej zrozumieją świat, w którym żyjemy. Ponadto opowiadanie historii kultywuje znaczenie więzi między opowiadającym a słuchaczem oraz budowanie intymności i zaufania między rodzicem czy opiekunem a dzieckiem. W tej zachwycającej książce Silke Rose West i Joseph Sarosy – nauczyciele wczesnoszkolni z wieloma godzinami doświadczenia w opowiadaniu historii – prezentują kluczowe elementy storytellingu. Ich zaskakująco prosta metoda układania oryginalnych i pomysłowych historii uczyni z każdego eksperta gawędziarstwa. Za sprawą tej intuicyjnej techniki wykorzystującej elementy zaczerpnięte z życia codziennego opowiadanie historii będzie wyjątkowo łatwe. Przenosząc punkt ciężkości z tworzenia narracji na wzmocnienie relacji z dzieckiem, książka ta obudzi umiejętności, o których istnieniu nie wiedzieliście. W komplecie z praktycznymi poradami i odrobiną nauki wyjaśnia, w jaki sposób historie wzbogacają nasze życie. [źródło opisu: https://hurt.bonito.pl].

Wchodzę w dorosłość : karty pracy dla uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy / Hanna Kurjata, Elżbieta Rabant. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.

Karty pracy są przeznaczone dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz tych mających trudności z osiąganiem podstawowych celów eduka­cyjnych. Stanowią część pakietu „Wchodzę w dorosłość” – zestawu przygotowanego dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Pracując z kartami pracy, uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę, niezbędną przed rozpoczęciem samodzielnego życia. (…). Treści – praktyczne, dostosowane do wyzwań codzienności i przedstawione w zrozumiały sposób – odpowiadają na realne potrzeby młodych ludzi przygotowujących się do samodzielnego życia. Materiał, uwzględniający specyfikę edukacji w szkołach przysposabiających do pracy, zawiera różnorodne zagadnienia związane m.in. z: prowadzeniem gospodarstwa domowego (środki czystości, rośliny doniczkowe, prace domowe), podstawami zarządzania pieniędzmi (zakładanie konta, formy płatności), funkcjonowaniem w życiu społecznym (adresowanie koperty, realizowanie recepty). Uzupełnieniem kart pracy jest podręcznik. Publikacja może być też wykorzystana podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i rewalidacyjnych. [źródło opisu: harmonia.edu.pl].

Bajki i powiastki dla dzieci / Stanisław Jachowicz ; wybór i redakcja: Marcin Lutomierski ; tłumaczenie na język ukraiński i adaptacja: Lubow Żwanko ; il.: Filip Pręgowski. – Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, cop. 2022. [wersja polsko-ukraińska].

Zapraszamy do lektury dwujęzycznych edycji klasyki literatury polskiej dla młodego odbiorcy. W ten sposób chcielibyśmy pomóc w poznawaniu zarówno naszego języka, jak i kultury. Niniejszy tomik zawiera wybór wierszowanych historyjek Stanisława Jachowicza – pierwszego polskiego bajkopisarza dla dzieci, opatrzonych współczesnymi ilustracjami Filipa Pręgowskiego. [źródło opisu: wydawnictwo.umk.pl/].

Dziecko na cyfrowym odwyku / Małgorzata Majewska. Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, 2022.

Dowiesz się, jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach wynikających z przebywania w przestrzeni wirtualnej, tak byście obydwoje byli po tej samej stronie. Odbudujesz z nim kontakt i nauczysz się, jak zachować równowagę pomiędzy czasem online i offline. Autorka podczas 17 lat pracy w cyfrowych mediach poznała od podszewki świat reklamy i mechanizmy działania firm digitalowych. Przeszła drogę cyfrowego odwyku z własną rodziną. Dziś pomaga innym uniknąć pułapek uzależnienia od Internetu. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Cicha ćma : utrwalanie głoski Ć / Kamila Dudziec, Hanna Głuchowska, Agnieszka Tarczyńska-Płatek. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.

Historyjki o emocjach to pomoc przeznaczona do pracy z dziećmi, które mają trudności z roz­poznawaniem i określaniem uczuć innych osób oraz z wyrażaniem tego, co czują, za pomocą mimiki twarzy. Ich prosta forma (krótkie, nieskomplikowane teksty i pozbawione szczegółów rysunki) umożliwi skupienie się na ćwiczeniu nawet dzieciom z problemami w zakresie kompetencji społecznych i komunikacyjnych. W publikacji położono szczególny nacisk na nazywanie uczuć okazywanych w różnych sytuacjach społecznych. Pracując z książką, dziecko powinno zauważyć, że w jednym miejscu, na przykład w domu, szkole czy sklepie, może czuć rozmaite emocje, w zależności od sytuacji, w której się znalazło. Na każdej rozkładówce przedstawiono cztery sytuacje, które mogą się wydarzyć w jednym miejscu i z którymi łączą się odmienne emocje. Omówione zostały przestrzenie interakcji społecznych, doskonale znane z codziennych aktywności najmłodszych, takie jak dom, szkoła, sklep, restauracja, przychodnia, ulica, kino, zoo, ho­tel, plac zabaw, podwórko, boisko, park czy środki transportu. [źródło opisu : www.harmonia.edu.pl].

Jesteś kimś wyjątkowym : relaksacje dla (nieco) starszych dzieci. 2 / Martyna Broda ; il. : Monika Szczerbińska. – Warszawa : Mamania, cop. 2021.

Nowa odsłona bestsellerowych „Relaksacji dla dzieci”, tym razem w wersji dla nieco starszych czytelników. Unikalny zbiór historii dla dzieci, które potrzebują wyciszenia, relaksu i odpoczynku po trudnych chwilach. Wzmacniają poczucie pewności siebie i pomagają dostrzec najważniejsze wartości w życiu. Wizualizacje pomagają dotrzeć do spraw, uczuć i emocji, które czasami ciężko zwerbalizować. Dzięki metaforom i uruchomieniu prawej półkuli mózgu pozwalają na inny kontakt ze sobą i swoimi emocjami niż ten, który daje rozmowa. Tak książka to nie tylko sposób na ćwiczenie relaksacji i wizualizacji, ale również narzędzie do pracy z dziećmi i punkt wyjścia do ciekawych dyskusji i refleksji opartych na ich doświadczeniach i przeżyciach [źródło opisu: http://www.azymut.pl].

Podobne wpisy