Nowości dla nauczycieli – XI – 2023

Logopedia w edukacji wczesnoszkolnej : zeszyt ćwiczeń : zabawa z głoskami : gry planszowe i łamigłówki / [autorki: Paulina Grzebalska, Inez Kijańska, Dorota Dudzińska]. – Warszawa : Wiedza i Praktyka Sp. z o.o., [2023].

Publikacja zawiera materiały edukacyjne, dedykowane przede wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Aby ułatwić pracę, treść podzielona została na dwa bloki:
Część I. Krzyżówki Rozwiązywanie krzyżówek to doskonałe ćwiczenie językowe. Krzyżówki mogą być wykorzystane także w trakcie ćwiczeń doskonalących pisanie i czytanie. Część II. Gry planszowe Znajduje się tu 21 różnych gier planszowych, których głównym celem jest wsparcie terapii dyslalii. Każda gra zawiera precyzyjnie dobrany materiał wyrazowy. [źródło: www.azymut.pl].

Sposób na matematykę : ćwiczenia dla klasy VI / G. Bubula, A. Wolak. – Kraków : Wydawnictwo Skrzat, cop. 2023.

Szeroki zestaw ćwiczeń opracowano zgodnie z podstawą programową i ułożono według zasady stopniowania trudności. Zadania dobrano tak, aby kłaść w nich nacisk na praktyczne zastosowanie przerabianych treści. Wygodny format kart pracy, przejrzysta szata graficzna i przede wszystkim różnorodny i obszerny materiał to TWÓJ SPOSÓB NA MATEMATYKĘ!. [źródło: www.azymut.pl].

Wspieranie i resocjalizacja nieletnich : komentarz / red. Violetta Konarska-Wrzosek ; [autorzy] Piotr Górecki, Paweł Kobes, Violetta Konarska-Wrzosek. – Stan prawny na 10 maja 2023 r.  – Warszawa : Wolters Kluwer, 2023.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. następujące zmiany: nieletni, którzy popełnili najpoważniejsze przestępstwa, np. gwałt czy zabójstwo, są obligatoryjnie umieszczani w zakładach poprawczych; sąd będzie mógł objąć nadzorem kuratorskim każdego, która opuszcza zakład poprawczy, w przypadku wątpliwości co do stopnia jego resocjalizacji; podniesiono górną granicę wieku przebywania w zakładzie poprawczym do 24. roku życia (w przypadku najcięższych przestępstw) etc. Publikacja jest przeznaczona głównie dla sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, a także kuratorów sądowych. [źródło: www.azymut.pl].

Bliscy osób uzależnionych : program zajęć psychoedukacyjnych na podstawie terapii poznawczo-behawioralnej : scenariusze. Cz. 1 / Robert Modrzyński. Warszawa : Difin, 2023.

Książka składa się z dwóch części – Wiedza i Praktyka. Część pierwsza stanowi swoistą odpowiedź na pytanie o zjawisko „współuzależnienia”: Czy jest oparte na dowodach naukowych czy jest to raczej „koncepcja-kameleon”? Przedstawiono w niej różne modele rozumienia „współuzależnienia” ze szczególnym uwzględnieniem krytyki tej koncepcji i zmiany jej nazewnictwa na: bliscy osób uzależnionych. [źródło: www.azymut.pl].

Jak to napisać : karty pracy w szkole i w domu : dla klas 2-4 szkoły podstawowej / [nadzór merytoryczny Karolina Cichocka]. – Kraków : Wydawnictwo Edukacyjne Greg, [2023].

Publikacja jest przeznaczona dla uczniów klas drugich, trzecich i czwartych. Zawiera różnorodne i kreatywne zadania, dzięki którym można nauczyć się, między innymi, jak napisać poprawne ogłoszenie i zaproszenie, jak właściwie skomponować list oraz jakie elementy zawrzeć w opowiadaniu. W rozwiązywaniu zadań pomoże przedstawiona skrótowo i przystępnie teoria oraz liczne wskazówki, porady oraz zbiory przydatnych słów i fraz. Ćwiczenia są podzielone na trzy poziomy trudności. [źródło: www.azymut.pl].

Pedagog w klasie : warsztaty edukacyjne, psychoedukacyjne oraz scenariusze na święta i uroczystości szkolne / redaktor publikacji Agnieszka Jastrzębska. – Warszawa : Wiedza i Praktyka sp. z o.o., cop. 2023.

Publikacja zawiera różnorodne scenariusze zajęć z uczniami – w tym praktyczne karty pracy, ćwiczenia, formularze, ankiety. Wszystko w formie przystępnej dla pedagoga. Cały materiał podzieliliśmy na 3 bloki tematyczne: Cz. I Zajęcia edukacyjne dla uczniów – zwierzęta, rośliny, przyroda, alfabet; Cz. II Warsztaty psychoedukacyjne – emocje, rozwijanie mocnych stron; Cz. III Scenariusze na święta i uroczystości szkolne. [źródło: www.azymut.pl].

Wsparcie młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu : teoria i praktyka / red. Katarzyna Patyk, Maria Panasiuk.  Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023.

Książka ukazuje różne aspekty funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w sposób całościowy i komplementarny. Skierowana jest do pracowników ośrodków specjalistyczno-diagnostycznych, ośrodków rewalidacyjnych i edukacyjnych oraz rodziców. To także inspirujące źródło wiedzy dla studentów takich kierunków jak psychologia, pedagogika, antropologia, socjologia i polityka społeczna. [źródło: www.azymut.pl].

Emocje w języku : nauka rozpoznawania emocji i empatycznej komunikacji / Agnieszka Fabisiak-Majcher, Elżbieta Ławczys. – Kraków : Wydawnictwo WiR, 2023.

Książka została stworzona, by wspierać dzieci, które uczą się nazywać i wyrażać emocje w różnych sytuacjach życia rodzinnego. Zawarte w niej ćwiczenia oparte na pracy z ilustracjami sytuacyjnymi ułatwiają dziecku odnajdywanie się w relacjach społecznych. Łatwe teksty opisujące codzienne zdarzenia zwracają uwagę na przeżywane przez bohaterów emocje i ich reakcje na pojawiające się trudności. Ponadto przykładowe ćwiczenia językowe umieszczone w instrukcji rozwijają zasób słownictwa dziecka oraz umiejętność budowania komunikatów.

Publikacja dla dzieci: w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z trudnościami w wyrażaniu i nazywaniu emocji, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. [źródło: www.azymut.pl].