Nowości dla nauczycieli – lipiec 2023r.

Leksykon lektur i wierszy : szkoła podstawowa 4-6 / autorzy Jakub Bączyński [i inni]. Kraków : Wydawnictwo Greg, 2023.

Leksykon lektur i wierszy zawiera szczegółowe opracowania lektur: biografie autorów, plany wydarzeń, krótsze i dłuższe streszczenia, charakterystyki postaci i najważniejsze definicje ujęte w ramki. A to wszystko w nowoczesnej oprawie graficznej i z kolorowymi ilustracjami, które obrazują omawiane utwory i uprzyjemniają naukę. W książce zostały omówione tylko lektury z podstawy programowej, znajdują się w niej więc jedynie najpotrzebniejsze informacje – bez zbędnych treści. Leksykon pomoże uporządkować wiedzę z lektur i dostrzec powiązania między nimi, świetnie sprawdzi się również jako ekspresowa powtórka przed wszelkimi kartkówkami i sprawdzianami. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Droga do kreacji czyli Trening twórczości XXI wieku : praktyczny poradnik dla nauczycieli i trenerów prowadzących zajęcia tradycyjne i online / Joanna M. Kwaśniewska. Warszawa : PWN, 2023.

Droga do kreacji to podręcznik skierowany do nauczycieli szkolnych i akademickich oraz trenerów biznesu. Zostały w nim przedstawione – krok po kroku – ćwiczenia rozwijające twórczość, do wykorzystania zarówno w pracy tradycyjnej, jak i zdalnej, odpowiednie dla szerokiego grona uczestników – dzieci, dorosłych w różnym wieku, zajmujących się różnymi dziedzinami życia. Ćwiczenia z zakresu twórczości dostosowane do zdalnego prowadzenia zajęć wypełniają lukę na polskim rynku i stanowią odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie w tym zakresie. Każdego roku w szkołach, uniwersytetach, firmach prowadzi się tysiące szkoleń z kreatywności, ale trenerzy miewają trudność z przełożeniem swojej pracy na środowisko internetowe. Czytelnicy znajdą w tej książce: wskazówki dotyczące projektowania treningu; praktyczne informacje dotyczące poszczególnych etapów pracy z grupą; liczne przykłady z praktyki; inspirujące anegdoty i opowieści na temat wybitnych twórców; ugruntowane w naukowych publikacjach uzasadnienie poszczególnych bloków ćwiczeniowych; ponad 100 klarownie opisanych ćwiczeń wraz z kartami pracy; bazę wiedzy wraz z infografikami wyjaśniającymi zagadnienia merytoryczne; przykładowy program treningu twórczości EKO do natychmiastowego wykorzystania. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Naucz mnie robić rzeczy samodzielnie : wypisy z dzieł Marii Montessori / wybór i wstęp Aleksandra Małek. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2023.

W tej książce znajdziesz jasny wykład założeń pedagogiki Montessori, wskazówki, jak stosować ją w praktyce oraz 20 rozwijających zabaw edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku. Charlotte Poussin, nauczycielka pracująca metodą Montessori, od 2000 roku posiadająca dyplom Międzynarodowego Stowarzyszenia Montessori. Pracowała w Argentynie, Brazylii, Francji i Kanadzie. Kierowała szkołą Montessori. Jest autorką książki Montessori od narodzin do trzeciego roku życia oraz wielu zestawów pedagogicznych. [źródło opisu www.azymut.pl].

Szalik : o Wisławie Szymborskiej dla dzieci / Michał Rusinek ; [il. Joanna Rusinek]. – Poznań : Zygzaki, cop. 2023.

O dwóch magicznych słowach „nie wiem”, przepowiadaniu przyszłości w kronice klasowej, całowaniu żab i marzeniach małej dziewczynki. W tej wyjątkowej książce Michał Rusinek z humorem opowiada o małej Ichnie i dorosłej Wisławie, poetce, która otrzymała najważ-niejszą Literacką Nagrodę Nobla, choć o niej nie marzyła. Bywa też poważnie. Oczywiście, nie za bardzo. W końcu każdy dorosły powinien zachować w sobie coś z dziecka! [źródło opisu: www.azymut.pl].

Wyzwania wychowania w świetle problemów dzieci i młodzieży / redakcja naukowa Beata Ziółkowska, Magdalena Miotk-Mrozowska, Jarosław Ocalewski. Warszawa : Difin, 2023.

W monografii przeanalizowano najważniejsze konteksty rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży, a zatem rodzinę, szkołę i rynek pracy, wskazując zarówno na tkwiący w nich potencjał, jak i ewentualne zagrożenia. Dokonano także przeglądu problemów dzieci i młodzieży (wrażliwość i labilność emocjonalna, niepewność własnej seksualności, trudności w komunikowaniu swoich potrzeb i komunikowaniem się z innymi osobami oraz zaangażowanie w świat wirtualny). Wskazano ponadto niekonstruktywne drogi i rozwiązania, które podejmują młodzi ludzie w procesie radzenia sobie ze swoimi trudnościami i zaproponowano sposoby (samo)pomocy przydatne w zmaganiu się z nimi. Lektura książki zachęci teoretyków i badaczy do pogłębiania wiedzy w zakresie problematyki wychowania najmłodszych pokoleń i projektowania badań pomocnych w konstruowaniu coraz bardziej efektywnych form wsparcia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. [źródło opisu: www.azymut.pl].

Album dydaktyczny Montessori : ćwiczenia z życia praktycznego : podręcznik nauczyciela / redakcja Andrea Lupi, Martine Gilsoul ; il. Elisa Marzano, Massimo Alfaioli ; przekł. Luiza Krolczuk. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2023.

Niniejszy album jest poświęcony życiu praktycznemu i koncentruje się na samodzielności, rozwoju osobowości oraz kompetencjach społecznych. Służą temu ćwiczenia uporządkowane tematycznie: 1. Dbanie o siebie 2. Życie w relacji 3. Ćwiczenia dla inteligentnej dłoni Album jest przeznaczony nie tylko dla pedagogów, którzy już stosują metodę Montessori, lecz także dla nauczycielek i nauczycieli, którzy chcieliby zacząć ją wykorzystywać w pracy z dziećmi, oraz dla zainteresowanych rodziców. [źródło opisu: www.azymut.pl].

O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą / Paulina Płatkowska ; [okładka i ilustracje: Aleksandra Krzanowska]. Łódź : Literatura, 2022.

Pszczółka Stefcia jest robotnicą zbieraczką. Codziennie wylatuje z ula kilkanaście razy. Zbiera kwiatowy pyłek. Uff, to ciężka praca, której Stefcia… nie rozumie. Po co się tak męczy? – Nie chodzi o miód, choć wielu się tak wydaje – odpowiada jej królowa matka. Zatem o co? Czy wiecie? [źródło opisu: www.azymut.pl].

Słucham swojego ciała : ćwiczenia dla dzieci : kompetencje emocjonalno-społeczne pomocne w rozwoju samoświadomości i wyrażaniu uczuć / Mallory Striesfeld ; przekład Olga Połowianiuk ; ilustracje Tanya Emelyanova. Gdańsk : Harmonia, 2023.

Zbiór 30 mądrych zabaw, które pomogą dziecku rozwinąć samoświadomość i umiejętność regulowania emocji. Każdy maluch doświadcza wielkich uczuć, a nauka, jak je rozpoznawać i regulować, stanowi kluczowy warunek jego rozwoju. Ciekawe i zabawne ćwiczenia zawarte w tej książce pomogą dzieciom w wieku od 3 do 5 lat rozpoznawać emocje oraz łączyć je z odczuciami w ciele. Dzięki temu przedszkolaki zbudują kompetencje emocjonalno-społeczne przydatne przez całe życie. [źródło opisu : www.harmonia.edu.pl].

Podobne wpisy