Cierpliwość miesza konfitury, Ciekawość gada z Lękiem pod szafą, Upór znów się gdzieś przykleił, Wdzięczność spaceruje korytarzami Pamięci z kubkiem gorącego kakao, a Złośliwość przygotowuje kolejną truciznę…Poznajcie prywatne życie uczuć – i innych stworzeń, które żyją w każdym z nas. Jak mieszkają? Z kim się przyjaźnią? Czego się obawiają? Co je złości, a co sprawia im radość? Przekonajcie się sami, a lepiej zrozumiecie ich świat. Poetycki, pełen uważności i czułości tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z pełnymi wdzięku ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza, zachęca do refleksji i zaprasza do empatycznego przyjrzenia się temu, co czujemy. [źródło: wydawnictwodwiesiostry.pl].
Rozmyślasz, w jaki sposób ujawnić się rodzinie i przyjaciołom, jak przejść przez terapię hormonalną lub też jak założyć pakera? Właśnie tu wkraczają młodzi transpłciowi aktywiści, Owl i Fox, którzy odpowiadają na wszystkie pytania transpłciowych nastolatków i ich rodziców. [źródło: fraszka.edu.pl].
Edukacja wyzwolenia szkoły i nauczycieli / Jarosław Kordziński. – Warszawa : Wolters Kluwer, 2022.
Publikacja zawiera refleksje na temat kondycji współczesnej szkoły, jej dyrekcji i nauczycieli, ich doświadczeń, wad, ograniczeń oraz perspektyw działania pozwalających uczynić ze szkoły miejsce rozwoju i budowania wiary w siebie. Zwraca uwagę na to, że mamy dookoła coraz więcej świetnych nauczycieli oraz doskonale zorganizowanych i ciekawie pracujących szkół, z których warto brać przykład i promować proponowane przez nie rozwiązania. Książka jest przeznaczona dla nauczycieli, dyrektorów szkół, członków nauczycielskich związków zawodowych. Zainteresuje zarówno pracowników naukowych, jaki i studentów kierunków pedagogicznych. [źródło: www.profinfo.p].
Dasz radę! to karty pracy do zajęć rewalidacyjnych stworzone przez nauczycielkę dla uczniów. Autorka, Małgorzata Leduchowska, pracuje z młodzieżą z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w szkole ponadpodstawowej. Zauważyła, że uczniowie na tym poziomie kształcenia często mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem i analizą prostych tabel czy wykresów. Publikacja przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Składa się z trzech głównych części: praca z tekstem, praca z danymi liczbowymi, praca nad sobą. Zadania związane z wyzwaniami każdego dnia, od analizowania przepisów kulinarnych, przez odczytywanie danych z ogłoszeń, po rozpoznawanie własnych emocji, to cenna pomoc dla młodych ludzi. [źródło: www.eduksiegarnia.pl].
Ta wartościowa publikacja edukacyjna proponuje kilkadziesiąt scenariuszy zajęć umuzykalniających, których celem jest rozwijanie różnych zdolności i umiejętności, między innymi poczucia rytmu, słuchu, gracji ruchów, pamięci muzycznej, kontroli oddechu, sylabizowania, refleksu, koncentracji, pracy w zespole i współpracy z partnerem, uwrażliwienia na odgłosy płynące z otoczenia, wrażliwości artystycznej, wyobraźni muzycznej czy wyrażania muzyki za pomocą ruchów. Zajęcia zorganizowane zostały z wykorzystaniem 22 najpopularniejszych polskich piosenek dla dzieci. W książce znajdują się pełne teksty piosenek i ich zapisy nutowe. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat i stanie się doskonałym narzędziem dydaktycznym do prowadzenia zajęć umuzykalniających w szkołach muzycznych, jak i w ramach nauczania muzyki w przedszkolu czy w klasach początkowych szkoły podstawowej. [źródło: siedmiorog.pl].
Zestaw zawiera kompleksowe narzędzie do diagnozy rozwoju ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, na które składają się arkusze monitoringu i karty pracy. Arkusze umożliwiają: dokonanie diagnozy skali rozwoju ucznia, określenie poziomu opanowania wiedzy i umiejętności opisanych w podstawie programowej, ocenę postępu oczekiwanych osiągnięć i ujawniających się trudności w zakresie rozwoju i opanowania umiejętności: samoobsługowych, społecznych, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, przygotowania do nauki pisania i czytania etc. Pracę z kartami ułatwia dołączony ramowy program edukacyjno-terapeutyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. [źródło: www.eduksiegarnia.pl].
Książka zawiera opis 11 cykli zajęć, które są gotowym materiałem do pracy z dzieckiem nad doskonaleniem umiejętności czytania i pisania. W każdym cyklu zajęciowym umieszczono 5–6 stałych elementów zadań usprawniających i rozwijających funkcje percepcyjno-motoryczne odpowiedzialne za naukę czytania i pisania. Trening ten odbywa się w wesołym towarzystwie bohaterów krótkich, zabawnych tekstów i historyjek, które stają się punktem wyjścia do ćwiczeń słuchowych, ortograficznych, ćwiczeń w czytaniu oraz wypowiadaniu się i redagowaniu wypowiedzi pisemnych. Przy tym zabawy z „chochlikami słuchowymi” nie mogą się znudzić, polegają bowiem na wykonywaniu różnorodnych typów zadań. Są to między innymi: figuraki – czyli zadania grafomotoryczne rozwijające motorykę ręki, spostrzeganie, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację kierunkową na płaszczyźnie kartki, koncentrację uwagi, dokładność i cierpliwość, kalambury – czyli zadania integracji wzrokowo-słuchowej wzbogacające słownik oraz utrwalające skojarzenia obraz – słowo i słowo – wyraz, etc. [źródło: www.harmonia.edu.pl].
Scenariusze zostały przygotowane są z myślą o pracy z młodzieżą zarówno podczas lekcji wychowawczych, jak i specjalnie planowanych warsztatów lub treningów umiejętności społecznych. Zajęcia z proponowanymi materiałami może przeprowadzać wychowawca, ale też pedagog lub psycholog szkolny bądź trener treningu umiejętności społecznych.. [źródło: www.harmonia.edu.pl/].