Wystawy tematyczne narzędziem pracy nauczyciela
Od początku swej działalności Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu wspiera szkoły w wypełnianiu zadań wynikających z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej. Wśród nich wielokrotnie pojawiał się, formułowany w różnej formie, wymóg kształtowania u dzieci i młodzieży lokalnego patriotyzmu oraz pogłębiania więzi z własnym miejscem zamieszkania. Konkretne tematy z zakresu edukacji regionalnej są bardzo często powiązane z ustalanymi corocznie przez parlamentarzystów patronami roku.
Jednym z najważniejszych zadań statutowych Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu jest wspieranie nauczycieli w realizacji edukacji regionalnej poprzez gromadzenie i udostępnianie różnych form publikacji, a także innych materiałów dotyczących regionu radomskiego. Z tego powodu w 2022 r. oferta dla szkół została poszerzona o tematyczne wystawy prezentowane w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu. Są one eksponowane w budynku biblioteki czasowo, a pełna, wciąż aktualizowana oferta, znajduje się na jej stronie internetowej. Mają postać dostosowaną do potencjalnych możliwości udostępniania w placówkach oświatowych. Ich zasób jest systematycznie powiększany. Zainteresowani nauczyciele mogą je bezpłatnie wypożyczać w celu zaprezentowania w szkole.
Wystawa pt. „Radom wczoraj i dziś” ma charakter modułowy. Jej poszczególne karty mogą być wykorzystywane oddzielnie przez nauczycieli różnych przedmiotów. Zaprezentowano na niej, oprócz kalendarium, m.in. ciekawostki i najbardziej znane zabytki Radomia. Pozostałe wystawy to tematyczne zestawy najczęściej 12 plansz formatu A3. Mogą stanowić pomoc dydaktyczną do zastosowania głównie na lekcjach historii, geografii i języka polskiego. Do każdej z nich dołączona jest bibliografia.
Tematy wystaw wybierane są przeważnie po wskazaniu przez sejm patronów nadchodzącego roku. W przypadku patronatu związanego z wydarzeniami historycznymi odnoszą się one również do przebiegu zdarzeń na Ziemi Radomskiej lub osób związanych z Radomiem. I tak np. po ustanowieniu przez Sejm roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie powstała wystawa poświęcona temu wydarzeniu, ale także wczesnośredniowiecznemu grodzisku na terenie dzisiejszego Radomia oraz życiu jego mieszkańców w XI w. Została ona przygotowana wspólnie z Działem Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Do wystawy na temat Rodziny Ulmów, której członkowie zostali patronami roku 2024, dołączono biogramy Radomian uhonorowanych odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zostały one opracowane na podstawie materiałów znajdujących się na stronie internetowej Szlaku Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”.
Co roku uzupełniany jest także zestaw wystaw przeznaczonych do wykorzystania przez nauczycieli języka polskiego. Wystawę „Pisarze Ziemi Radomskiej” można uzupełnić poprzez ekspozycje związane z lekturami wybranymi do corocznych akcji Narodowego Czytania. Z tą myślą powstały wystawy poświęcone bohaterom i czasom powieści „Nad Niemnem” oraz dramatu „Kordian”.
Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli geografii opracowaliśmy wystawę pt. „Radomskie wędrówki przyrodnicze”. Znalazły się tutaj karty poświęcone m. in. radomskim parkom, drzewom – pomnikom przyrody i ciekawostkom regionalnym.
Zainteresowani wystawami mogą je obejrzeć i bezpłatnie wypożyczyć na jeden miesiąc za pośrednictwem e-usług dostępnych na stronie www Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu.