Zapowiedź kolejnego spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

Witam na kolejnym spotkaniu w ramach prezentacji teatrzyku Kamishibai. Z teatrzykiem związane są trzy przedmioty:

BUTAI – wiemy już co to jest. Ale jak powstało? Japończycy sięgnęli do historii swojego kraju, kiedy to wraz z nastaniem buddyzmu wędrowni mnisi wykorzystywali duże drewniane tablice noszone na plecach, ucząc niepiśmienną ludność Japonii zasad wiary buddyjskiej. Pomysł został przekształcony i udoskonalony. Powstała scena do prezentacji tekstów.

ROWER

Japonia to rozległy kraj wyspiarski. Jego mieszkańcy utrzymują, że ma kształt „trzydniowego księżyca”. Kamishibaiści przemieszczali się rowerem z zamontowanym na bagażniku… BUTAI.

Przyjazd do wioski obwieszczali dźwiękiem instrumentu HYOSHIGI, zwołując mieszkańców wioski na przedstawienie.

Ponieważ teatrzyk Kamishibai była to sztuka ubogich zarówno artystów jak i odbiorców, kamishibaiści wozili ze sobą zapasy łakoci (cukierki, pączki). Kto kupił ich najwięcej, miał zapewnione miejsce najbliżej sceny. Czytano dwa teksty w całości i trzeci do połowy z zapowiedzią następnego spotkania.

Nasze kolejne spotkanie będzie poświęcone pieskom, ponieważ wychodzenie na spacery jest ograniczone i nasze zwierzaki nie są z tego powodu zadowolone.

Dlatego kolejny tekst, który Wam przeczytam będzie opowiadał o Leosiu i jego ukochanym psie Marudku.