Teatrzyk Kamishibai

Za oknem świeci słońce, na drzewach pojawiają się pąki i młode listki, na rabatkach pojawiają się wiosenne kwiaty. Tymczasem dzieci muszą przebywać w domu. Czym można ich zająć? Jedną z wielu form aktywności czytelniczej jest teatrzyk Kamishibai. Co to takiego? KAMI oznacza papier, SHIBAI – sztuka. Jest to więc teatr papierowy, teatr ilustracji. W nietypowy sposób można dzieciom wypełnić nadmiar wolnego czasu. Żeby teatrzyk zaistniał, potrzebne jest BUTAI – drewniana skrzynka przypominająca teatrzyk kukiełkowy.

Obce słowa: kami, shibai, butai…Jak myślicie z jakiego kraju Kamishibai się wywodzi? Tak! Oczywiście z Japonii.  Kamishibai powstało w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego przypadającego na lata 1929 – 1939. Dotknął on między innymi lektorów kina niemego, którzy po udźwiękowieniu filmu stracili pracę. I to właśnie oni, łącząc siły z rysownikami stworzyli teatrzyk Kamishibai.

Dalszy ciąg historii nastąpi podczas naszego kolejnego spotykania w przyszłym tygodniu, w którym oprócz historii tego nietypowego teatrzyku przeczytam Wam tekst „O Panach Palcach”

“O panach Palcach”

https://youtu.be/v4wxydX3UGg

 

 

 

Drodzy Czytelnicy!!!
Rusza nowy Budżet Obywatelski Mazowsza na rok 2023, a w jego ramach nasz projekt “Zielona Czytelnia” (numer: 138).

Celem tego projektu jest stworzenie miejsca odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta oraz czytelników Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu przy ul. T. Kościuszki 5a. Zachęcamy nie tylko naszych czytelników do włączenia się w projekt i poparcia go. Serdecznie prosimy o oddanie głosu.

Więcej informacji o projekcie “Zielona Czytelnia” pod adresem www – https://bom.mazovia.pl/projekt/1268#project-preview-overlay

Skip to content