Ciekawostki o książkach i bibliotekach

Czy wiesz, że …
Tym razem z okazji “Tygodnia bibliotek” przygotowaliśmy dla Was mało znane fakty dotyczące książek i niezwykłych bibliotek.

• Przekazy źródłowe informują o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). Jednak najbardziej znaną jest Biblioteka Aleksandryjska, która uchodzi za największą bibliotekę świata starożytnego, biblioteka ta funkcjonowała przy Muzeum Aleksandryjskim w okresie od III wieku p.n.e. do IV wieku n.e.
  • Pierwsza biblioteka publiczna w Polsce powstała w 1747 roku w Warszawie, założyli ją bracia Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy.
Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=494534
  • Książkę napisaną alfabetem Braille’a wydrukowano po raz pierwszy w 1837 w Instytucie dla Niewidomych w Paryżu.
  • “Bibliosmia” to słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.
  • W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.
  • Na ulicach Pekinu ustawiono kilkadziesiąt samoobsługowych bibliotek. Są to automaty, podobne do tych z napojami, czy jedzeniem. Ich działanie jest identyczne – należy wcisnąć numer książki (każdą z około 300 książek widać przez szybę) oraz uiścić zwrotną kaucją o wysokości 100 juanów.
  • W Rumii (woj. pomorskie) na dworcu kolejowym znajduje się biblioteka „Stacja Kultura”. Wygrała ona międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych. „Stacja Kultura” zajmuje 80% powierzchni dworca.
Źródło: https://www.bibliotekarumia.pl/stacja-kultura-dzisiaj/2d8_1533_241/
  • W 2018 roku w Polsce znajdowało się 9 406 placówek bibliotecznych.
  • Tylko 2% z wydawanych rocznie książek (około 1,2 miliona) sprzedaje się w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.
  • Strony w książkach zaczęto numerować w XVI wieku, natomiast przecinki pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku.
  • W 2017 roku padł rekord, jeśli chodzi o najwyższą cenę książki. Za “Księgę Mormona” zapłacono  35 milionów dolarów.
  • Kazania świętokrzyskie -to najstarszy zabytek prozy w języku polskim, powstały na początku XIV wieku.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13137089
  • Najmniejsza książka na świecie ma wymiary 0,07 mm na 0,09 mm, a największa książka na świecie ma wymiary 1,8 m na 2,75 m.
  • Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej.
  • Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.
  • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (Library of Congress) jest największa biblioteką świata, powstała w 1800 roku. Posiada ponad 130 mln różnego rodzaju dokumentów.